Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi

Dzień jabłka

W tym roku zagościły u nas piękne jabłuszka . Mogliśmy je degustować w róznych postaciach oraz poznać ich najcenniejsze właściwości. 

DLACZEGO WARTO JEŚĆ JABŁKA ?

 

Jabłka to jedno z najchętniej jedzonych owoców w naszym kraju.  I dobrze! Bo są zarówno pyszne, jak i zdrowe. Dlaczego warto jeść jabłka? I co właściwie zawiera jabłko – jakie ma witaminy i wartości odżywcze? Jak tylko poznasz odpowiedzi, na pewno jeszcze z większą chęcią sięgniesz po jabłka!

Popularne u nas jabłka zajadamy przez cały rok – można bez problemu kupić je zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym. Pyszne zarówno zjadane na surowo, jak i zapiekane w piekarniku. Nie dość, że można wykorzystywać je na wiele kulinarnych sposobów, to w dodatku jabłka mają cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Jabłka w naszej diecie to nie tylko przysmak, ale i prawdziwa bomba witaminowa! 

 

Jakie zatem witaminy zawiera jabłko?

Owoc ten to źródło witaminy C, E, K, witamin z grupy B (kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina) oraz beta-karotenu (prowitamina wit. A). Każda z tych witamin ma bez wątpienia pozytywny wpływ na nasze zdrowie!

Witamina C wspiera Twój układ odpornościowy, witaminy z grupy B zapewniają sprawną pracę układu nerwowego, wit. E nazywana jest witaminą młodości, wit. K odpowiada za właściwą krzepliwość krwi, a beta-karoten sprawia, że masz ładniejszą skórę.

W jabłkach kryją się takie cenne dla naszego zdrowia minerały jak: wapń, żelazo, magnez, sód, potas, fosfor oraz cynk. Zawarty w jabłkach cynk jest niezbędny do właściwego rozwoju białych krwinek, które pomagają w zwalczaniu bakterii i wirusów w naszym organizmie. Dodatkowo, zarówno cynk, jak i żelazo i potas wpływają na lepszy stan Twojej skóry, a także poprawiają kondycję włosów oraz paznokci.

Właściwości zdrowotne jabłek:

  • Chronią nasze serce. Jabłka cenione są za swoje właściwości lecznicze przede wszystkim przez zawarte w nich pektyny, czyli rozpuszczalny w wodzie błonnik. Najobficiej ulokowane są  
    w ściankach komórek i przy gniazdach nasiennych owoców. Błonnik sprawia, że owoce te zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Dzięki temu mogą chronić nasz organizm przed miażdżycą, a nawet zawałem! Co jeszcze daje jedzenie jabłek? Wzmacniają nasze serce i naczynia krwionośne.
  • Działają oczyszczająco. Pektyny wchłaniają skutki nieprawidłowej fermentacji resztek pokarmowych, regulują florę bakteryjną, a także neutralizują niektóre substancje toksyczne.
  • Regulują pracę jelit. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że po zjedzeniu jabłka możemy poczuć się syci. Błonnik reguluje pracę jelit i chroni przed chorobami z nimi związanymi. Lepsza perystaltyka jelit sprawia, że jabłka są świetne na zaparcia!
  • Chronią przed nowotworami. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego – wynika to również z zawartości błonnika i jego wpływu na jelita.
  • Doskonałe dla cukrzyków. Jabłko ma właściwości lecznicze, które docenią osoby narażone na cukrzycę. Chronią przed zachorowaniem na cukrzycę typu II, poprzez regulację poziomu cukru we krwi. Warto jeść jednak te bardziej kwaśne odmiany, wraz ze skórką. Ze względu na niski indeks glikemiczny (38 IG), mogą być spożywane przez cukrzyków!
  • Chronią przed zaćmą. Zawarta w jabłku kwercetyna zmniejsza ryzyka wystąpienia zaćmy u cukrzyków, którzy są na nią narażeni. Tyczy się to jednak surowych jabłek, a nie tych po obróbce.
  • Wspomagają pracę mózgu. Jabłko ma również właściwości zdrowotne związane z ochroną naszego mózgu – zabezpieczają komórki odpowiedzialne za naszą pamięć.
  • Cenione w kosmetyce. Jabłka mają wartości odżywcze, które pomogą nam w dbaniu organizmu od wewnątrz, ale i od zewnątrz! Ułatwiają przyswajanie wapnia, a spożywane ze skórką, w której zawarty jest krzem, wzmacniają włosy i paznokcie, a także pozwalają utrzymać gładką i świeżą cerę.
  • Jabłka są idealne na odchudzanie. Pomagają w walce ze zbędnymi kilogramami, dzięki sporej zawartości błonnika, który wypełnia żołądek, daje poczucie sytości i tym samym zmniejsza apetyt. Poza tym, są niskokaloryczne.
  • Pomagają w leczeniu chorób. Owoce te okazują się bardzo pomocne w przypadku leczenia reumatyzmu, artretyzmu czy też podagry.
  • Dobrze tolerowane przez dzieci. Jabłka starte na tarce o najmniejszych oczkach, w postaci musu jabłkowego podaje się już małym dzieciom. Najmłodsi bardzo dobrze je tolerują, a przypadki uczulenia są naprawdę rzadkie.

Najwięcej witamin i minerałów mają jabłka surowe i nieobrane. Ale można z nich zrobić także różne dania i przetwory, które zachowają chociaż część wartości odżywczych. Orzeźwiający sok z jabłek zrobiony w sokowniku, suszone plasterki jabłek zrobione przy pomocy zestawu do robienia chipsów Mastrad czy jabłkowy kompot zamknięty w słoiku na przetwory.

Jabłka są doskonałe również jako dodatek do dań na słodko, jak i na słono. I tak na obiad możesz zaserwować pieczoną kaczkę w jabłkach, a na deser pyszną szarlotkę z cynamonem. Pieczone jabłka smakują wybornie! Wykorzystaj zestaw do pieczenia owoców i przygotuj zdrowy i smaczny deser. Możliwości jest naprawdę wiele! Dlatego chrup jabłka na surowo i rób z nich różne dania – na zdrowie!

Dzień jabłka

Utworzono dnia 29.09.2022, 08:43

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny